Ľanové semiačka: Nedocenený poklad na tanieri
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Malá plodina obrovského významu. I tak možno v krátkosti opísať ľanové semiačka, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. Iba máloktorá potravina totiž v sebe ukrýva takú silu.
Ako už samotný názov napovedá, reč je o semenách z ľanu siateho. Ide o zhruba jeden a pol metra vysokú jednoročnú bylinu so svetlo modrými kvetmi. Pokiaľ vás ľanové semienka zaujímajú, napríklad z pohľadu zdravšieho života a zvládania zdravotných ťažkostí prírodnejším spôsobom, čítajte ďalej.
Zázrak pre telo
Ľanové semiačko pozostáva zo 42 % tukov a 28 % vlákniny. Okrem toho je skvelým rastlinným zdrojom alfa-linolénovej kyseliny (ALA). Zaraďujeme ju do skupiny látok odborne nazývaných omega-3 mastné kyseliny.
Omega-3-mastné kyseliny patria do podskupiny tzv. esenciálnych nenasýtených mastných kyselín. Termín esenciálne znamená, že sú pre ľudské telo nevyhnutné, avšak naše telo si ich nedokáže vytvoriť. Jedinou cestou je ich prijímanie v strave.
Unikátne účinky ľanových semienok
Liečivé účinky ľanového semienka poznali už antickí Gréci. Slávny grécky lekár Hippokrates odporúčal ľanové semienka ako liek pri ťažkostiach spojených so sliznicami tráviaceho ústrojenstva.
V súčasnosti sa ľan siaty pestuje po celom svete, ak to prírodné podmienky čo i len trošku umožňujú. Na trhu dostať kúpiť celý rad rozmanitých potravín, ktoré obsahujú práve ľanové semienka.
S čím všetkým pomôžu?
Proti zápche
Semiačka pomáhajú stolici zväčšiť objem a ich klzkejší povrch uľahčuje presun potravy do hrubého čreva. Ak vás trápi zápcha, vyskúšajte vypiť pohár teplého mlieka s lyžičkou mletých ľanových semiačok pred spaním.
Ľanové semiačka možno využiť aj ako ingredienciu do šalátov, prísadu do raňajkových koktejlov a podaktorí ľudia si ich pridávajú na nátierku na pečive. Vďaka nim máte boj s tráviacimi ťažkosťami vopred vyhratý.
Plodnosť
Ľanové semiačka sú plné omega-3 mastných kyselín. Tie organizmus využíva na produkciu hormónov zvaných eikozanoidy. Jednou z ich úloh je zvýšenie prívodu krvi do maternice.
Ženám, ktoré plánujú otehotnieť, respektíve už sú gravidné, sa odporúča obmedziť konzumáciu veľkých a dlhovekých rýb typu žralok, mečiar, sumec, tuniak a sleď kráľovský, takisto bohatých na omega-3 mastné kysliny. Ľanové semiačka sú za vodné živočíchy adekvátnou náhradou.
Zdroj foto: Adobestock.com[/caption]
Prevencia rakoviny
Lyžica mletých ľanových semiačok dodá telu až dva gramy vlákniny. Ľanové semiačka sú cenné najmä pre obsah lignanov. Tie, ako je známe, znižujú výskyt niektorých typov rakoviny.
Muži diagnostikovaní s rakovinou prostaty môžu spomaliť rast nádorov pridaním ľanových semiačok do stravy. Pred použitím ľanové semiačka pomeľte, vďaka čomu lepšie využijete ich liečivú silu.
Kuchári obvykle používajú na mletie korenín, bylín a ľanových semiačok osobitný kávový mlynček. Ľanové semiačka pomeľte krátko pred pridaním do jedla, čím zvýšite ich nutričné bohatstvo.
Zmiernenie príznakov sennej nádchy
V tejto súvislosti sa rovnako spomína konzumácia rýb. Áno, strava bohatá na ryby pomáha udržiavať rovnováhu omega-3 a omega-6 mastných kyselín v tele, čo efektívne vplýva na imunitný systém. Veľké množstvo spomínaných omega-3 má okrem rýb aj kanolový olej, ľanové semienka a vlašské orechy.
Tím austrálskych vedcov sledoval takmer 500 osemročných detí, ktoré jedia rybu minimálne jedenkrát do týždňa. Tieto deti mali o 80 % menšiu pravdepodobnosť výskytu alergie na peľ tráv v porovnaní s rovesníkmi, ktorí ryby takmer nejedávali. O dôvod viac, prečo príjem omega-3 mastných kyselín v strave nepodceňovať.
Okrem toho pravidelná konzumácia ľanových semiačok pozitívne vplýva na kvalitu ciev. Zlepšuje priebeh zápalových procesov v srdcovo-cievnej oblasti a pomáha znižovať krvný tlak.
Aj tieto účinky vás prekvapia
Obklady, ktoré vám uľavia
Často sa používajú aj zábaly a obklady z ľanového semienka. Pomáhajú pri opuchoch, kŕčoch, zápaloch a menštruačných bolestiach. Pomleté semiačka zmiešajte s teplou vodou, do nej namočte kus látky a priložte na bolestivé miesta.
Urýchlenie pôrodu
Ľanové semienko sa u tehotných žien teší veľkej obľube. Veľa z nich verí, že konzumácia semiačok v treťom trimestri zabezpečí rýchlejší a bezproblémovejší pôrod.
Bunky ľanového semienka ukrývajú väzký hlien, zmäkčujúci stolicu a zvyšujúci množstvo hlienu v pôrodných cestách. Jeho konzumácia taktiež znižuje riziko predčasného pôrodu. Užívanie v tehotenstve sa odporúča od 35. týždňa.
Tipy, ktoré (zrejme) nepoznáte
Energiou nabité smoothie
… a to nielen po prebdenej noci – je potrebné dodať. Ak je pre vás odchod do práce po búrlivom večere vskutku náročný, vyskúšajte si pripraviť zázračné smoothie.
Pripravte si:
- rajčiny
- jablko
- zelený čaj
- pivovarské kvasnice
- čierne ríbezle
- špenát
- ľanové semiačka
- brokolicu
- červenú papriku
- čili papričky a zázvor pre špecifickú chuť
- jedlú sódu
Smoothie vypite ráno po zobudení, ideálne aj večer/nadránom po príchode domov. Vitamíny a minerály tak začnú pomáhať v dostatočnom časovom predstihu.
Iný chlieb nebudete chcieť
Ľanové semiačka využijete aj pri príprave domáceho chlebíka. Čoraz viac ľudí sa prikláňa k jeho verziám bez múky. Ak patríte do danej kategórie konzumentov aj vy, nasledujúci recept určite oceníte.
Pripravte si:
- 4 vajíčka
- 90 gramov sezamových semienok
- 90 gramov slnečnicových semienok
- 90 gramov vlašských orechov
- 90 gramov tekvicových semienok
- 90 gramov ľanových semienok
- 1/2 čajovej lyžičky prášku do pečiva
- 100 ml vody
- štipku soli
Takýto je postup:
Vyšľahajte vaječné bielka so soľou. Do zmesi pridajte prášok do pečiva s vodou a spolu dôkladne premiešajte. Potom prisypte všetky semienka, ktoré musia byť pomleté alebo rozdrvené na prášok.
Opäť všetko zmixujte, prelejte do formy na pečenie a vložte do rúry. V rúre ho pečte približne 50 minút pri teplote 180 stupňov Celzia. Po dopečení vyberte chlieb z rúry, nechajte vychladnúť a môžete podávať.
Dôležité upozornenie!
Ľanové semiačka a olej by ste mali konzumovať v kombinácii s potravinami bohatými na bielkoviny, ktoré obsahujú síru (orechy, cibuľa, pór, cesnak, pažítka). Najpreferovanejším spojením je cottage cheese, tvaroh, kefír alebo jogurt.
Tu je dôvod: Tuky sa stávajú rozpustné vo vode výlučne vtedy, ak sa zlúčia s bielkovinami. Tým sa zvýši ich vstrebateľnosť. Organizmus pri absencii síry nedokáže olej rozložiť na formu rozpustnú vo vode. A vtedy ľanový olej väčšmi škodí než lieči.