Zápcha: Preháňadlá nie sú riešenie!
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Zápcha patrí k nepríjemným zdravotným ťažkostiam, ktoré je zväčša možné vyriešiť úpravou stravovacích návykov. Neraz býva zapríčinená krátkodobými faktormi, akými sú stres alebo cestovanie.
Veľmi často ňou vplyvom hormonálnych zmien v tele trpia tehotné a dojčiace ženy. Prečo sa vyvarovať laxatív a, naopak, pridať do stravy viac vlákniny, si povieme v dnešnom článku.
Koľko vlákniny je dosť?
Ako uvádza publikácia Jedlo Lieči (Food Cures), príjem vlákniny treba pri liečbe zápchy navyšovať postupne. Vyšší príjem vlákniny zo dňa na deň by mohol pôsobiť skôr opačne a tráviace ťažkosti zhoršiť.
Snažte sa prijať 25 až 35 gramov vlákniny denne. Tak vás zápcha obíde. Aby ste získali lepšiu predstavu o množstve vlákniny vo vybraných druhoch jedál, uvedieme i zopár príkladov.
Viac ako 8 gramov vlákniny získate z polovice hrnčeka varenej fazule, šesť gramov zo štvrťky hrnčeka obilných vločiek s otrubami a rovných 5 gramov z polovice hrnčeka sušeného ovocia.
Postačujúci spôsob príjmu vlákniny je miska ovsených vločiek na raňajky, prípadne müsli so slivkami, semienkami a orechmi. Na trhu kúpite tiež vitamínové doplnky na báze vlákniny, najobľúbenejším variantom sú tie vo forme tabliet.
Aby vláknina mohla naplno (za)pôsobiť, myslite na dostatočný prísun vody. Ak neprijímate potrebné množstvo tekutín, telo ju začne absorbovať z odpadu, stolica zostáva tvrdá a ťažšie prechádza črevami, alebo vás potrápi zápcha.
Zoznam najúčinnejších potravín v prevencii zápchy:
Slivky: Čerstvé a aj sušené sú nabité vlákninou. Pôsobia ako mierne preháňadlo a podporujú činnosť čriev. Päť sliviek obsahuje približne 3 gramy vlákniny. Rovnako účinná je aj slivková šťava (a to napriek menšiemu podielu vlákniny), odborníci preto pripisujú zázračnú moc sliviek spojeniu vlákniny a sorbitolu.
Ľanové semienka: Malá potravina s obrovskou silou. I tak možno opísať ľanové semienka, ktoré pomáhajú stolici rozpínať sa a zväčšovať objem.
Skúste vypiť pred spaním pohár teplého mlieka s lyžičkou mletých ľanových semiačok. Inou alternatívou je posypať nimi čerstvú šťavu na raňajky, chlieb s nátierkou alebo ich pridať do vareného jedla, aby vám zápcha neznepríjemňovala život.
Ovocie, zelenina, fazuľa, šošovica, hrach, šaláty a celozrnné výrobky sú nabité vlákninou, čo je pre správne fungovanie tráviaceho ústrojenstva kľúčové.
Tmavozelená listová zelenina má ešte väčší účinok, keďže okrem vlákniny v nej nájdeme i horčík. Ten je známy svojím laxatívnym účinkom. Ak máte naozaj silnú zápchu, užívanie horčíka vo forme vitamínového doplnku tiež pomôže.
Mnohé európske národy jedia za hlavným pokrmom ako bodku zeleninový šalát. Vláknina napomáha vytlačiť zvyšok potravy tráviacou sústavou. Takýto efekt vám prinesie aj ovocie skonzumované hodinu po jedle.
Teplé nápoje, predovšetkým káva na veľa ľudí pôsobí laxatívne, pretože kofeín povzbudzuje pohyb čriev. Vyskúšajte tiež kombináciu teplej vody zmiešanej s lyžičkou citrónovej, limetkovej alebo pomarančovej šťavy.
Týmto potravinám sa vyhnite
Strava obsahujúca priveľa proteínov, najmä červeného mäsa, môže vyústiť do zápchy. Ľudia s týmto problémom by mali znížiť jeho konzumáciu, ideálne na 65-až 100- gramové porcie maximálne štyri razy týždenne.
Biele potraviny (chlieb,ryža, cestoviny) sú ochudobnené o vlákninu a množstvo živín. Táto potrava je hladká a prázdna. To platí aj o väčšine balených potravín.
Hoci niekoho zvykne po konzumácii väčšieho množstva alkoholu „prehnať“, znalci tvrdia, že alkohol spomaľuje sťahy svalov tráviacej sústavy a pôsobí ako diuretikum. Ak trpíte zápchou, potrebujete zvýšiť príjem tekutín.
Zápchu môže vyvolať aj intolerancia mliečnych bielkovín. Skúste na dva týždne obmedziť podiel mliečnych výrobkov a sledujte rozdiel.
Preháňadlá nie sú riešenie
Skôr než siahnete po preháňadlách, vyskúšajte zopár osvedčených spôsobov, ktoré by vám mohli v boji so zápchou pomôcť. Pokiaľ vám k úprave trávenia nepomôže zmena jedálnička, neváhajte navštíviť lekára. Za vašimi ťažkosťami sa totiž môže ukrývať celý rad vážnejších ochorení.
Laxatíva síce môžu priniesť krátkodobú úľavu, no v skutočnosti ich užívanie predstavuje začarovaný kruh a potrebu neustáleho navyšovania samotnej dávky.
Podobne ako zvracanie či diuretiká narúšajú vnútornú rovnováhu telesných tekutín a solí a vedú k dehydratácii. Zneužívanie preháňadiel môže viesť k podráždeniu nervových zakončení v črevách a potlačeniu ich aktivity. Svalové napätie hrubého čreva vymizne, následkom býva ochabnutie a neschopnosť kontrakcie.
Vedľajší efekt nepodceňujte
Preháňadlá spôsobujú úbytok ochranného sekrétu a tým pádom i rôzne črevné infekcie, plynatosť, zápchu, hnačky, vznik črevných nádorov, zadržiavanie tekutín spojené s opuchmi a tým i nárast hmotnosti.
Vo veľkých dávkach poškodzujú črevnú stenu a narúšajú vstrebávanie bielkovín. Vplyvom dehydratácie však začnú trpieť vaše vlasy, pleť, nechty a celý metabolizmus.
Pocítite výrazný deficit energie, ťažkosti so spánkom a problémy pri vykonávaní každodenných činností.
Delenie laxatív
Laxatíva boli známe už pred 2500 rokmi. V Mezopotámii a starovekom Egypte sa na tieto účely používal olej získaný z ricínových semien.
V súčasnosti existujú tri základné spôsoby účinku laxatív: zvýšenie objemu, ovplyvnenie pohybu čriev, sekrécie a zlepšenie klzkosti stolice.
Najčastejšie sa používajú laxatíva vplývajúce na motilitu a intestinálnu sekréciu, a týmto spôsobom pomáhajú pri zápche.
Laxatíva kontraktilné (iritačné alebo stimulačné, napríklad ricínový olej, list senný, aloe, fenolftaleín, bisacodyl, pikosulfát, glycerínové čapíky a i.) sú vhodné na krátkodobú liečbu. Ich chronické užívanie vedie k ochabnutiu črevnej sliznice a zhoršeniu funkcie čreva.
Objemové laxatíva obsahujú nestráviteľné časti ovocia, zeleniny a obilnín. V čreve napučia a vytvoria objemnú gélovitú hmotu. To vedie k roztiahnutiu čreva a zlepšeniu činnosti čriev, uľavia od nepríjemnej zápchy.
Ako osmotické laxatívum je známa napríklad laktulóza alebo sorbitol. Existujú i preháňadlá zmäkčujúce stolicu (minerálne oleje).
Chce to trpezlivosť a pravidelnosť
Urobte si z tohto odporúčaného postupu každodenný rituál a najmä nikdy nepotláčajte potrebu vyprázdniť sa:
- Ráno po zobudení vypite veľký pohár vody. Vykonajte rannú hygienu a naraňajkujte sa.
- Zhruba po tridsiatich minútach sa vyprázdnite, skúšajte to každý deň, vždy v rovnaký čas.
- Ak nedôjde k vyprázdneniu, opakujte ten istý postup nasledujúci deň. Reflex sa niekedy dostaví až po niekoľkých dňoch či týždňoch.
Myslite na to, že trvalo roky, kým sa hrubé črevo ocitlo v tomto stave a vy trpíte zápchou. Nečakajte preto, že už niekoľko dní bude stačiť na liečbu a obnovu prirodzených funkcií čreva. Buďte trpezliví.
Zavrieť X