Letná turistika v prírode (hiking) – objavte krásy okolia a zlepšite si kondíciu
Turistika v prírode je vlastne výborné kondičné cvičenie s nízkym dopadom. Priaznivo vplýva na fyzické aj na duševné zdravie. Od znižovania úzkosti po prevenciu osteoporózy je turistika outdoorovou aktivitou, ktorá vám umožní objavovať krásy prírody. S trochou prípravy je turistika činnosť, ktorú môže robiť takmer každý.
Na rozdiel od chôdze v meste alebo na bežiacom páse, turistika je chôdza na nepredvídateľnom povrchu. Záťaž tak nie je konštantná ako na rovnej ceste, ale strieda sa. Vďaka tomu počas chôdze zapojíte viac svalov a zľahka posilujete. Okrem lepšej kondície tak získate aj vyformované telo.
Aké sú benefity pravidelnej turistiky na zdravie?
- Nižšie riziko srdcových chorôb
- Lepší krvný tlak a hladina cukru v krvi
- Vyššia hustota kostí, pretože chôdza je záťažovým cvičením
- Silnejšie telo a väčšia svalová hmota
- Lepšia kondícia
- Hmotnosť pod kontrolou
- Lepšia nálada
- Odolnosť proti stresu
- Nižšie riziko depresií a úzkostí
Ako začať s turistikou?
Aby bola turistika bezpečná, začnete ju nákupom kvalitnej turistickej obuvi. Nerovnomerný povrch zvyšuje riziko zranenia, a preto netreba obuv podceňovať. Následne začnite pomaly.
Pre začiatočníkov je najlepšia krátka miestna túra. Postupne sa prepracujete k chodníkom s kopcami alebo nerovným terénom.
Nebojte sa vydať na kopce. Aj malý kopček zintenzívni váš srdcový rytmus a spáli kalórie navyše. Nerovný terén vám pomôže zapojiť svaly a zároveň zlepšuje rovnováhu a stabilitu.
3 tipy na bezpečnú turistiku pre začiatočníka
1. Prvé výlety si nerobte osamote. Ak s turistikou začínate, nechoďte sami. Najmä nie, ak sa chystáte na neznámu a vzdialenú trasu. Partner alebo skupina vám pomôžu orientovať sa a v prípade zranenia zavolajú pomoc. Neskôr, keď sa vaša úroveň zručností zlepší, budete sa cítiť pohodlnejšie aj sólo.
2. Plánujte dopredu. Spontánne výlety sú fajn. Ak sa chystáte na turistiku, radšej plánujte dopredu a naštudujte si mapy chodníkov. Skontrolujte počasie a podľa toho sa oblečte a zabaľte. Choďte po vyznačených chodníkoch a nerobte spontánne odbočky.
3. Zabaľte si pitie, občerstvenie a magnézium. Na turistiku nechoďte bez občerstvenia. Dodržiavať pitný režim pri fyzickom výkone je veľmi dôležité. Magnézium vám uvoľní namáhané svaly a pomôže aj ako prvá pomoc v prípade, ak by vás prepadli náhle kŕče.
Tak čo, kam sa vyberiete na výlet? Veríme, že sme vás navnadili na turistiku a toto leto prebádate svoje okolie.