Histamínová intolerancia
V dnešnej dobe sa zdá, že takmer každý človek má nejakú potravinovú intoleranciu. Intolerancia histamínu je pomerne zriedkavá a ľudia si ju často mýlia s potravinovou alergiou alebo “pokazeným” žalúdkom. Ak sa po jedle z avokáda a čokolády cítite zle, možno by ste mali spozornieť.
Čo je to histamínová intolerancia a čo ju spôsobuje?
Intolerancia histamínu nie je citlivosťou na histamín, ale indikátorom toho, že si vaše telo vytvorilo príliš veľa histamínu.
Histamín je chemická látka, ktorá má v našom tele niekoľko funkcií. Histamín zodpovedá za prenos informácií do mozgu, za zdravú imunitnú odpoveď aj za uvoľnenie žalúdočnej kyseliny, ktorá je potrebná pre zdravé trávenie.
Prirodzene telo produkujete histamín spolu s enzýmom diamínoxidáza (DAO). DAO je zodpovedná za odbúravanie histamínu, ktorý prijímate z potravín. Ak sa u vás vyskytne nedostatok DAO a nie ste schopní odbúravať histamín, mohla by sa u vás vyskytnúť intolerancia.
Intolerancia histamínu najčastejšie vzniká ako reakcia na vedľajší účinok liekov. Vyvolať ju môže aj extrémny stres, hormonálne problémy, nedostatok kyslíka aj reakcia na zranenie.
Príznaky intolerancie histamínu
Histamínová intolerancia sa často spája s bežnými alergickými reakciami. Preto je ťažké ju rýchlo odhaliť. Medzi najčastejšie príznaky patrí:
- bolesť hlavy alebo migrény
- upchatie nosa
- únava
- žihľavka
- tráviace problémy
- nepravidelný menštruačný cyklus
- nevoľnosť
- zvracanie
V závažnejších prípadoch intolerancie histamínu sa môžu vyskytnúť:
- brušné kŕče
- opuch tkaniva
- vysoký krvný tlak
- nepravidelný srdcový rytmus
- úzkosť
- ťažkosti s reguláciou telesnej teploty
- závrate
Diagnostika histamínovej intolerancie
S diagnostikou histamínovej intolerancie sa obráťte na svojho lekára. Ten pred stanovením diagnózy bude chcieť vylúčiť ďalšie možné poruchy trávenia alebo alergie, ktoré spôsobujú podobné príznaky.
Lekári môžu tiež odporučiť dodržiavanie eliminačnej diéty počas 14 až 30 dní. Táto diéta vyžaduje, aby ste odstránili všetky potraviny s vysokým obsahom histamínu alebo spúšťačov histamínu a pomaly ich znovu zavádzali, aby ste sledovali reakciu tela.
Potraviny, ktoré sú nevhodné, ak trpíte intoleranciou histamínu (potraviny bohaté na histamín):
- alkohol a iné fermentované nápoje
- fermentované potraviny a mliečne výrobky, ako sú jogurty a kyslá kapusta
- sušené ovocie
- avokádo
- baklažán
- špenát
- spracované alebo údené mäso
- mäkkýše
- zrejúci syr
- banány
- paradajky
- pšeničné klíčky
- fazuľa
- papája
- čokoláda
- citrusové ovocie
- orechy, konkrétne vlašské orechy, kešu a arašidy
- potravinárske farbivá a iné prísady
- čierny čaj
- mate čaj
- zelený čaj
- energetické nápoje
Bezpečné potraviny pri intolerancii histamínu na jedenie:
- čerstvé mäso a čerstvo ulovené ryby
- necitrusové plody
- vajcia
- bezlepkové zrná, ako je quinoa a ryža
- rastlinné mlieka
- čerstvá zelenina okrem paradajok, avokáda, špenátu a baklažánu
- oleje na varenie, napríklad olivový olej
Neexistuje nič také ako diéta bez histamínu. Pred vylúčením jedál zo stravy sa poraďte s dietológom. Neznášanlivosť na histamín by sa nemala diagnostikovať sama, pretože príznaky sú podobné ako pri iných alergénoch, poruchách alebo infekciách. Ak si myslíte, že trpíte neznášanlivosťou, nezačnite hneď vylučovať histamín zo stravy, obráťte sa na svojho lekára a podstúpte diagnostiku.