Strašiak žien zvaný endometrióza! Na čo sa treba pripraviť?
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Ak ste žena a trpíte obzvlášť bolestivou menštruáciou, o endometrióze ste už určite počuli. Endometrióza je totiž najčastejším gynekologickým ochorením žien v reprodukčnom veku.
Dokazujú to i štatistiky, podľa ktorých sa endometrióza vyskytuje u 20 – 50 % neplodných žien a u 50 % žien, ktoré trpia bolesťami panvy.
Choroba sa najčastejšie prejavuje bolestivou menštruáciou, dlhodobými bolesťami v podbrušku, bolesťami pri pohlavnom styku a niekedy aj prítomnosťou krvi v moči, stolici. Názov ochorenia je odvodený od latinského „endometrium“, čo v preklade znamená výstelka dutiny maternice.
Endometrióza – Čo ju spôsobuje?
Pri ochorení zohrávajú dôležitú rolu genetické, hormonálne a imunologické faktory. Najviac uznávanou teóriou vzniku endometriózy je tzv. implantačná.
Za bežných okolností odchádza krv počas menštruácie pošvou z tela von, avšak daná teória uvažuje o možnom vyplavení menštruačnej krvi cez vajíčkovody až do dutiny brušnej. Bunky endometria sa môžu zachytiť a začať podliehať hormonálnej aktivite prakticky kdekoľvek v tele ženy.
U pacientok s endometriózou sa čiastočky tohto tkaniva vyskytujú aj mimo maternice, pričom ich lokalizácia nemusí byť výlučne v panve, ale napríklad aj na črevách.
Čiastočky endometria podliehajú menštruačnému cyklu, preto pacientka na rôznych miestach v tele krváca. Postupne vznikajú v okolí takýchto miest cysty a jazvy, čo môže viesť k ženskej neplodnosti.
Najfrekventovanejšie ložiská
Najčastejšie sa endometrium vyskytuje v oblasti malej panvy, to znamená na vaječníkoch, vajcovodoch, močovom mechúre a na čreve. Jedinými orgánmi, kde implantácia endometria nebola doposiaľ preukázaná, sú srdce a slezina. Prečo, nevedno.
Bolesť typickú pre endometriózu vyvolávajú určité typy enzýmov, ktoré produkujú ložiská v pobrušnici. Enzýmy potom pôsobia na nervové zakončenia vyvolávajúce bolesť.
Inou príčinou bolesti sú útlaky od už vzniknutých jaziev alebo zrastov. Táto bolesť je zosilňovaná každou menštruáciou, pretože dochádza k veľkému prekrveniu tkaniva.
Medzi endometriózou a neplodnosťou existuje úzka súvislosť, keďže rozsiahle zrasty zabraňujú uvoľneniu vajíčka z vajíčkovodu, prípadne môžu celý vajíčkovod uzavrieť.
Ženy s endometriózou mávajú zvýšenú hladinu tzv. makrofágov – buniek, ktoré pravdepodobne znižujú schopnosť spermií prenikať k vajíčku. Už ľahšie formy endometriózy v podstatnej miere ovplyvňujú plodnosť ženy.
Zreteľné príznaky
Menštruácia býva pri endometrióze silná a na konci periódy veľmi bolestivá. Prítomná je častá bolesť v podbrušku a v krížovej oblasti. Žena pociťuje nevoľnosť. Bolestivým pre ňu môže byť aj pohlavný styk.
Ak je endometrióza lokalizovaná v dutine brušnej, moč a stolica neraz nosia stopy krvi. No až jedna tretina prípadov postihnutých žien navonok nevykazuje závažnejšie symptómy. K odhaleniu ochorenia prichádza až pri laparoskopickom vyšetrení.
Aké sú základné typy endometriózy?
Podľa umiestnenia rozoznávame štyri základné typy endometriózy:
Endometrióza peritoneálna = výskyt ložísk na pobrušnici
Tento typ endometriózy je najľahšie rozpoznateľný. Na pobrušnici môžeme pri operácii zistiť farebné škvrny veľkosti aj niekoľko milimetrov. Farba škvŕn sa líši podľa vývojového štádia endometriózy.
Spočiatku sú ložiská voľným okom takmer neviditeľné. V ďalších vývojových štádiách sa na pobrušnici vyskytujú škvrny červenej farby. Príčinou je vznik početného, drobného cievneho zásobenia pôvodne mikroskopických ložísk.
Červené ložiská endometriózy prekonávajú v podstate rovnaký hormonálny cyklus ako maternicová výstelka. To znamená, že sa po istej dobe odlučujú. To vedie k miestnemu zápalu v okolí týchto červených ložísk, ktoré sa postupne uzavrú.
V uzavretom priestore sa hromadí odlučované tkanivo, ložiská rastú a menia sa na ložiská modré. V nich sa postupne znižuje cievne zásobenie a dochádza k premene ložiska na jazvu. Vzniká posledné vývojové štádium – biela endometrióza.
Endometrióza ovariálna = výskyt ložísk na vaječníku
Tento typ je charakteristický výskytom farebných ložísk na povrchu vaječníka, ktoré sa môžu vnoriť do hĺbky vaječníka a vytvoriť cystu veľkosti i niekoľkých centimetrov. Táto cysta sa nazýva endometrióm alebo endometriózna cysta. Pre obsah zahnednutej tekutiny sa používa i názov térová alebo čokoládová cysta.
Endometrióza rektovaginálneho septa = výskyt endometriózy v priehradke medzi pošvou a konečníkom
Pre tento typ endometriózy je typický výskyt tuhých uzlíkov ako dôsledku zvýšenej tvorby hladkej svaloviny a väziva v okolí endometrióznych žliazok.
Veľakrát sa tento typ endometriózy označuje ako hlboký, pretože postihuje nielen zmienenú priehradku, ale i väzy medzi maternicou a panvovými kosťami.
Táto endometrióza podlieha len minimálnym zmenám v priebehu menštruačného cyklu a prejavuje sa trvalou, veľkou bolesťou pri menštruácii.
Adenomyóza = výskyt ložísk vnútri svaloviny maternice
Tento typ endometriózy nie je izolovaný. Väčšinou je sprevádzaný výskytom peritoneálnej endometriózy, často tiež výskytom myómov maternice – svalových uzlov na maternici.
Typická je zvýšeným krvácaním, bolestivou a zväčšenou maternicou a ďalšími príznakmi charakteristickými pre endometriózu ako takú.
Spoľahlivá diagnostika
K lekárovi žena prichádza po sérii neutíchajúcich ťažkostí, najčastejšie kvôli bolestivej menštruácii. Nasleduje gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk brucha a hysteroskopia (endoskopické vyšetrenie dutiny maternice).
V prípade podozrenia na postihnutie pobrušnice sa vykoná i laparoskopia. Ide o miniinvazívny výkon realizovaný v operačnej sále, keď lekár vsunie niekoľkými malými otvormi v oblasti pupka do dutiny brušnej špeciálnu hadicu, na konci s pripevnenou malou kamerou.
Výstup z kamery odborník sleduje na monitore, takže môže pozorovať červenkasté okrsky na pobrušnici. Z nájdených ložísk sa odoberá vzorka tkaniva s cieľom histologického rozboru.
Nedá sa vyliečiť
I keď bola choroba prvý raz popísaná už v polovici 19. storočia, ani dnešná, pomerne vyspelá medicína nie je schopná vysvetliť, prečo vzniká, prečo sa u niektorých žien objavuje opakovane a u niektorých vôbec nie. Ani v dnešnej dobe tak nedokážeme endometriózu definitívne vyliečiť, iba zmierniť jej prejavy.
Na silnú bolesť pri menštruácii môžu byť užívané analgetiká či iné doplnky stravy. Proti zápalu odborníci predpíšu antibiotiká. Pomocou hormónov sa umelo navodzuje menopauza, čím sa redukuje zdurenie sliznice.
Hormonálna liečba má úspech až z 90 %, no nevykazuje, žiaľ, dlhodobejšie účinky. Až u 50 % pacientok sa zhruba po roku od ukončenia liečby ťažkosti opakujú.
V niektorých prípadoch sa pristupuje k chirurgickému zákroku a endometriotické ložiská sú odstránené laparoskopicky. Ak žena už nechce otehotnieť, lekár môže odporučiť hysterektómiu, čiže odstránenie maternice a ďalších tkanív poškodených endometriózou.
Ako sa chrániť?
Zaručená prevencia proti endometrióze neexistuje. Zistilo sa ale, že pred jej prepuknutím chráni tehotenstvo a následné dojčenie. Určitý vplyv má i užívanie hormonálnej antikoncepcie.
Za rizikové faktory vzniku ochorenia označujeme výskyt choroby v rodine, fajčenie, obezitu, nadmerné požívanie alkoholu a kofeínu.
Trpí aj ženská psychika
Keď už zabudneme na fakt, že choroba môže spôsobiť neplodnosť, dôležité je zdôrazniť i ďalšiu vec. Diagnóza sa neraz podpíše na psychickom stave pacientky a jej partnera.
Strach z bolesti pri sexuálnom styku prechádza až v psychickú labilitu, ktorá negatívne ovplyvňuje spolužitie dvojice.