Bolestivá menštruácia: Trpíte zbytočne? Ako zoslabiť menštruáciu?
(Zdroj foto: Adobestock.com)
S ťažkosťami gynekologického charakteru sa stretávajú už dievčatá pred dovŕšením dospelosti. K tým, ktoré nás dokážu veru poriadne potrápiť, patrí bolestivá menštruácia.
Podľa výsledkov prieskumov zverejnených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) gynekologickými ťažkosťami trpí zhruba 80% žien po celom svete. Až osem z desiatich žien sa pri symptómoch indikujúcich možné problémy obráti najskôr na internet než odborníka, problémy menštruačného rázu nevynímajúc.
Konkrétne, u 30 až 50 % žien je menštruácia spojená s bolesťou a nepríjemným tlakom v podbrušku. Bolesť máva rôznu intenzitu – od miernej až po silné kŕče v podbrušku, ktoré neraz prudko vystreľujú do chrbta či nôh.
My sme pre vás zozbierali hneď niekoľko užitočných informácií a rád, ktoré vám pomôžu výrazne uľaviť od bolesti spojenej s touto neobľúbenou ženskou „záležitosťou“.
Bolestivá menštruácia – čo ju spôsobuje?
Ako sme už načrtli, bolestivá menštruácia (dysmenorea) sa prejavuje bolesťami v podbrušku a bedrovej oblasti, nevoľnosťou, zvracaním a hnačkami. K týmto problémom zväčša dochádza v prvých dvoch dňoch cyklu, keď je menštruačné krvácanie najsilnejšie.
Bolestivou menštruáciou trpia hlavne ženy vo veku do 25 rokov. K zmierneniu alebo úplnému zmiznutiu dochádza u žien spravidla po prvom pôrode.
Dysmenorea sa delí na primárnu a sekundárnu. K primárnej dôjde kvôli zvýšenej tvorbe prostaglandínov. Tie vznikajú v maternicovej sliznici a spôsobujú kŕčovité sťahy maternice.
Pri sekundárnej môže byť na vine cysta, endometrióza, zápal, respektíve myóm. Bolesť býva mimoriadne silná a sprevádzajú ju ďalšie príznaky, akými sú výtoky, zvracanie alebo nadmerné krvácanie.
Najčastejšie menštruačné problémy
Pokiaľ sú vám menštruačné kŕče dobre známe, určite vás poteší fakt, že ich silu možno zmierniť pravidelnou konzumáciou potravín s obsahom flavonoidov, a to pre antioxidačné účinky. Na tie sú bohaté predovšetkým slivky, čučoriedky a jablká, no veľkú službu vám vďaka obsahu draslíka a horčíka urobia i banány.
Brucho ako balón je rovnako častým problémom, ktorým počas periódy trpí približne polovica z nás. Nadmernú plynatosť počas menštruácie zdoláte zvýšeným príjmom potravín s obsahom horčíka, pretože pozitívne vplýva na látkovú výmenu, čím redukuje tráviace problémy. Medzi potraviny nabité horčíkom patria taktiež orechy, figy, sušené ovocie i marhule.
Hormonálnu explóziu v tele sprevádzajú výbuchy zlosti, opakovaný plač, pažravosť, podráždenosť a ešte oveľa viac vrtochov. Ak sú vám podobné symptómy dôverne známe, skúste si do jedálnička zaradiť sóju.
V sójových bôboch nájdeme viac vápnika ako v mlieku, viac železa než v mäse a viac vitamínu B ako vo vajíčkach. Konzumovať vitamíny skupiny B v období menštruácie i pred ňou je dôležité, keďže si poradia s PMS.
Vitamín B6 reguluje hladinu hormónov v tele počas menštruácie a spolu s vitamínmi B2 a B12 prispievajú k psychickej pohode a uvoľneniu organizmu.
Intenzitu krvácania možno zmierniť
Aj v prípade silnej, bolestivej menštruácie existuje rokmi overená a účinná pomoc, na ktorú spoliehali už naše prababičky. Tak napríklad:
- Zázvor disponuje protizápalovými vlastnosťami a pomôže znížiť produkciu prostaglandínu. Tento hormón je uvoľňovaný počas menštruácie, vedie k odlupovaniu tkaniva.
- Masírovanie brušných partií hrejivým olejom uvoľňuje sťahy maternice.
- Teplo je na boľavé bruško hotovým balzamom. Vyskúšajte termofor alebo nahriaty uterák.
- Dostatočný príjem tekutín môže skrátiť vašu menštruáciu a prekonať kŕče i nadúvanie.
- Ľahšie stráviteľná strava dokáže v tomto smere zázraky. Konkrétne zelenina a ovocie bohaté na vitamín C, ideálne v kombinácii so šumivým celaskonom.
- Nebojte sa ani jablčného octu. Zmiešajte dve polievkové lyžice jablčného octu v pohári s vodou a nápoj pite tri razy denne počas celého cyklu.
Týmito zlozvykmi si priťažíte
- Fajčenie ovplyvňuje hladinu estrogénu, testosterónu, progesterónu a ďalších hormónov s kľúčovým dopadom na intenzitu predmenštruačného syndrómu PMS.
- Zaneprázdnenosť a nedostatok oddychu ničí zdravie a podpisuje sa aj pod nepravidelný cyklus.
- Mnohé výskumy potvrdili, že polotovary, biela múka, slané potraviny, káva, sladkosti, mlieko, syry, tučné mäso a zmrzlina dokážu priebeh menštruácie znepríjemniť. Ak trpíte bolestivou menštruáciou, vyskúšajte ich konzumáciu pár dní pred jej začiatkom a počas prvých dní obmedziť.
- Pohybujete sa v neustálom psychickom vypätí? Stres je zodpovedný aj za rozhádzaný menštruačný cyklus a zintenzívňuje bolesti počas vašich dní.
- Priťaží i namáhavá fyzická aktivita. Zamerajte sa radšej na cvičenie tzv. „period – friendly“ cvikov.
Osvedčené brusnice
Brusnice patria medzi cenné dary prírody, sú účinnou zbraňou pri problémoch s močovými cestami a obličkami. Ich liečebné účinky majú však ešte rozsiahlejší záber – pomáhajú pri únave, slabosti, hnačke, virózach, nechutenstve, ale aj pri bolestivej menštruácii. Telu ich možno dodať aj vo forme vitamínových doplnkov.
Náš tip – všeliek menom ibištek
Na ibištek mnohé nedáme dopustiť pre jeho prenikavú vôňu, ale i celý rad zdravotných benefitov. Aj pre ne býva súčasťou ovocných a bylinných čajových zmesí, ktoré dokážu krásne rozvoňať izbu a zároveň potešiť organizmus blahodarnými účinkami. Jedným z nich je práve schopnosť ibišteka zmierniť menštruačné kŕče.
Najobľúbenejšou formou konzumácie ostáva ibištekový čaj, ktorý pripravíte jednoducho. Do 2,5 deci vriacej vody pridajte jednu lyžicu sypaného čaju a nechajte približne 8 – 10 minút lúhovať. Čaj chutí najlepšie teplý a čerstvý.
Odborná literatúra uvádza, že 15 – 30% ibišteku tvoria rastlinné kyseliny, vrátane kyseliny vínnej, kyseliny jablčnej a kyseliny citrónovej. Medzi ďalšie prospešné zložky radíme flavonoidy a antokyaníny. Nápoj z ibišteku obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov, vrátane cenného vitamínu C.