Laktózová intolerancia
(Zdroj foto: Adobestock.com)
V uplynulých rokoch vzrástol počet ľudí trpiacich rôznymi formami potravinovej alergie. K nim sa radí taktiež laktózová intolerancia. Ako vplýva na každodenný život človeka?
Laktóza je mliečny cukor, prirodzene prítomný v mlieku a mliečnych výrobkoch. Predstavuje zdroj energie potrebnej na rast a optimálne fungovanie ľudského organizmu.
Laktóza pozitívne vplýva na vstrebávanie a využitie vápnika v tele, čo má nesmierny význam pre rast a štruktúru kostí.
Najzávažnejším zdravotným dôsledkom nedostatku vápnika v strave býva osteoporóza. Keďže väčšina pacientov ignoruje potrebu nahradiť príjem vápnika z nemliečnych potravín, hrozba osteoporózy je dostatočným dôvodom, aby sa laktózová intolerancia nebrala na ľahkú váhu.
Využitie v medicíne
Laktóza má vďaka svojim vlastnostiam mnohonásobné využitie v potravinárstve i vo farmaceutickom priemysle. V potravinárstve sa laktóza získava zo srvátky. Možno vás prekvapí, kde všade ju nájdete.
Ako prísada do jedla sa používa napríklad v pekárenských výrobkoch (na dosiahnutie peknej hnedej farby pečiva a chleba), ďalej v cukrovinkách, pochutinách, mliečnych výrobkoch, sušených zmesiach i kojeneckej výžive. Obsahujú ju dokonca mäsové výrobky.
Laktózová intolerancia
Ide o čiastočnú, respektíve úplnú poruchu trávenia laktózy. Laktózovou intoleranciou trpí 15 až 25 % obyvateľov strednej Európy. Oveľa viac postihuje južné národy, kde je jej výskyt odhadovaný na 40 – 75 %.
Za normálnych okolností sa laktóza v tenkom čreve – v jeho kefkovom leme štiepi pomocou enzýmu laktázy na dva jednoduché cukry: glukózu a galaktózu. Príčina laktózovej intolerancie je tak spôsobená práve nedostatkom enzýmu laktáza.
S vyšetrením neotáľajte
Stanovenie diagnózy laktózovej intolerancie vychádza z anamnézy, klinického obrazu a laktózo-tolerančného testu. Diagnostické metódy môžu byť potom priame a nepriame.
Priamou vyšetrovacou metódou je stanovenie aktivity laktázy v bioptickej vzorke z tenkého čreva. Keďže táto metóda má invazívny charakter, nepatrí medzi štandardné vyšetrovacie postupy.
V klinickej praxi sa uplatňujú skôr nepriame metódy: stanovenie pH stolice (kyslé pH stolice), určenie glukózy v krvi po záťaži laktózou či výdychový laktózo-tolerančný test so stanovením vodíka vo vydychovanom vzduchu.
Intenzita samotných príznakov závisí od množstva laktózy a samozrejme od stupňa laktózovej intolerancie. Symptómy sa objavia zväčša do pol hodinky až dvoch hodín od konzumácie potravín obsahujúcich laktózu, no nezriedka až po 12 hodinách.
Laktózová intolerancia sa najčastejšie prejavuje bolesťami brucha, plynatosťou, hnačkami a vracaním. Mnohí pacienti sa sťažujú aj na bolesti hlavy, únavu, celkovú slabosť, ekzémy i svrbenie pokožky.
Ako s intoleranciou bojovať?
Zvládanie ťažkostí, ktoré spôsobuje laktózová intolerancia je podmienené predovšetkým úpravou stravovacích návykov.
Úplné vynechanie laktózy je potrebné výlučne v prípade vrodeného deficitu laktázy, respektíve pokiaľ ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka (to je však samostatná téma).
Jednou z možností prevencie je konzumácia bezlaktózového mlieka a mliečnych výrobkov. Odborníci odporúčajú zistiť, aké „množstvo“ laktózy ešte organizmus akceptuje.
Na zlepšenie tolerancie laktózy sú určené aj podaktoré farmaceutické prípravky vo forme tabliet, obsahujúce enzým laktázu.
V prípade, že sa pacient nemieni vzdať konzumácie mliečnych výrobkov, inou možnosťou predchádzania nepríjemným ťažkostiam je siahnuť po výživových doplnkoch.
Dôležité upozornenie! Pri laktózovej neznášanlivosti by nemala byť úplne zakázaná konzumácia mliečnych výrobkov, avšak odporúča sa overiť si druhy potravín, ktoré vám spôsobujú problémy.
Vhodná a bezproblémová by mala byť konzumácia tvrdých zrejúcich syrov a mliečnych produktov so zníženým obsahom laktózy.
Nápomocné probiotiká
V liečbe sa uplatňujú hlavne probiotiká. Mnohé štúdie potvrdili priaznivý účinok baktérií mliečneho kvasenia na zlepšenie symptómov laktózovej intolerancie. Baktérie mliečneho kvasenia totiž dokážu mliečny cukor – laktózu rozštiepiť.
Zvýšením počtu zdraviu prospešných baktérií v črevách možno dosiahnuť zvýšenú produkciu laktázy, čím sa upraví i trávenie.
Probiotiká sú pre organizmus mimoriadne prospešné baktérie, ktoré v tráviacom trakte sťažujú iným patogénnym mikroorganizmom množenie v črevách.
Laicky povedané, probiotiká definujeme ako živé mikroorganizmy prevažne ľudského pôvodu, ktoré pôsobia pozitívne na zdravotný stav hostiteľa. Priaznivo ovplyvňujú vývoj črevnej mikroflóry, ktorá, ako viete, zohráva podstatnú úlohu pri formovaní imunitného profilu človeka.
V štúdii, ktorá sledovala vplyv probiotického kmeňa Lactobacillus acidophilus LA-5 na koncentráciu laktózy a produktov jej degradácie, sa zistilo, že konzumácia probiotík s obsahom L. acidophilus LA-5 vedie k lepšiemu tráveniu laktózy u jedincov s laktózovou intoleranciou.
Skvelou voľbou pre pacientov s laktózovou intoleranciou je preto kombinácia probiotických baktérií Lactobacillus acidophilus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12, dostupná aj na Slovensku.
Potvrdzuje to portál probiotik.sk, ktorý uvádza, že medzi najpreskúmanejšie komerčne dostupné probiotické kmene spomedzi klinicky sledovaných zástupcov rodu Lactobacillus a Bifidobacterium patria kmene Lactobacillus acidophilus LA-5® a Bifidobacterium BB-12®.
Laktóza v liekoch
Laktóza (prípadne jej monohydrát alebo anhydrid) sa s obľubou používa aj ako tzv. plnidlo v množstve rôznych tabliet – liekov, potravinových doplnkov a náhradných sladidiel. Našťastie, v dnešnej dobe je možné zohnať ich aj bez laktózy, probiotiká nevynímajúc.