Čo sú Laktobacily ? Prosím, zoznámte sa…
Antibiotiká ničia ochrannú flóru v tráviacom trakte. Laktobacily, alebo probiotiká napomáhajú udržiavať aj vytvárať črevnú flóru.
Každému je jasné, že v tráviacom trakte človeka sídli zdravie, teda imunitný systém. Je teda nutné aby sme práve tam boli fit. Používať môžete laktobacily ako podporu svojej imunity.
A čo sú laktobacily resp. probiotikum?
V roku 1908 nositeľ Nobelovej ceny ruský vedec Iľja Mečnikov zverejnil teóriu o tom, že konzumácia jogurtov obsahujúcich laktobacily prispieva k dlhovekosti. Toto pozorovanie viedlo ku koncepcii “probiotic”, čo v gréčtine znamená “pre život”. Termín bol prvý krát použitý v roku 1965 ako slovo opačného významu ku slovu “antibiotic”.
Probiotiká sú teda kultúry živých mikroorganizmov, ktoré človeka pozitívne ovplyvňujú. Zlepšujú vlastnosti črevnej mikroflóry. Najčastejšie sa používajú práve laktobacily a bifidobaktérie.
Laktobacily sa vyskytujú v zažívacom trakte, v pošve a v materskom mlieku. Spolu s bifidobaktériami sú hlavnou príčinou kvasenia mlieka. Bifidobaktérie tvoria významnú súčasť flóry tenkého aj hrubého čreva.
Niektoré pozitívne vplyvy boli už preukázané, iné sa iba predpokladajú. Pozitívne pôsobia aj pri hnačke. Predpokladá sa, že pomáhajú pri reumatickej artritíde, črevných zápaloch, cystickej fibróze, zápaloch pošvy a alergiách.
Laktobacily bránia rastu baktérií, ktoré spôsobujú črevné zápaly a hnačky. Preto je dobré najmä v dobe dovoleniek ich preventívne užívanie. Okyslujú totiž prostredie čriev tým, že produkujú kyselinu mliečnu a bránia tak rastu napr. salmonely.