Rastlinné steroly: Pomoc v boji s civilizačnými ochoreniami
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Počujete o nich po prvý raz? Rastlinné steroly sú látky prírodného pôvodu čiastočne brániace vstrebávaniu cholesterolu do krvi. Tým výrazne znižujú práve hladinu celkového a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi.
V ďalších riadkoch vám prezradíme hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste ich vplyv na zdravie a kvalitu života nemali podceňovať.
Rastlinné steroly bojujú proti vysokému cholesterolu
Rastlinné steroly pre svoju podobnosť s cholesterolom totiž zabraňujú jeho vstrebávaniu z tráviaceho traktu o celých 30 až 50 %.
V organizme sa však nehromadia, keďže sú z tela vylučované dômyselným transportným systémom. Vďaka tomu sa do krvného obehu dostáva maximálne 5 % týchto rastlinných sterolov.
Presne na tomto základe stavajú aj výrobcovia margarínov. Na trhu dnes nájdeme margaríny obohatené rastlinnými sterolmi, ktoré výrazne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. A nielen to.
Rastlinnými sterolmi možno obohacovať i jogurty, syry a šalátové zálievky. Škoda, že ich vyššia cena bráni masovejšiemu používaniu takýchto rastlinných tukov.
Na druhej strane vysoká cena odráža fakt, že rastlinné steroly sú zo surovín získavané pomerne nákladným spôsobom a, čo je dôležité zdôrazniť, zásoba rastlinných sterolov vo východiskových surovinách býva obmedzená.
Koľko je dosť?
Každý človek prijme v strave priemerne 300 mg cholesterolu a zhruba 250 mg rastlinných sterolov za deň.
Tieto čísla sú, samozrejme, orientačné, keďže vegáni i vegetariáni mávajú až dvojnásobne vyšší príjem rastlinných sterolov pri súčasne podstatne nižšom príjme cholesterolu.
Tiež je známe, že každý človek skonzumuje denne asi 25 gramov masla alebo margarínu. Pokiaľ by uprednostnil margaríny obohatené rastlinnými sterolmi, zvýšil by si ich príjem až na 2 gramy denne.
Výber správnych potravín, kde nájdete rastlinné steroly
Rastlinné steroly, nazývané aj fytosteroly, sa teda vyskytujú v potravinách rastlinného pôvodu. Svojou štruktúrou sa podobajú cholesterolu. Sú akýmsi ekvivalentom cholesterolu v rastlinnej ríši a zároveň prirodzenou súčasťou olejov zo semien množstva rastlín.
Práve rastlinným sterolom sa v ostatnom období venuje čoraz väčšia pozornosť. Je to z dôvodu pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Ako sme už spomínali v riadkoch vyššie, významné je hlavne ich pôsobenie na metabolizmus tukov, čistenie krvi, zníženie hladiny cholesterolu v krvi, a rovnako vplyv na prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení.
Steroly sú prírodné zlúčeniny prítomné v zelenine, orechoch i semenách, ktoré sa často pridávajú do margarínov a iných potravín, keďže znižujú hladinu cholesterolu.
Pýtate sa ako? Jednoducho zabraňujú jeho vstrebávaniu zo stravy. Vyskúšajte nahradiť bežné šalátové dresingy, syr, mlieko, jogurt a margarín druhmi obohatenými o rastlinné steroly. Zníženie hladiny LDL cholesterolu zaznamenáte už o pár týždňov.
Toto tvrdenie je podložené i vedecky. Fínski výskumníci rozdelili 64 dobrovoľníkov s mierne zvýšenou hladinou cholesterolu na dve skupiny. Polovica jedávala nízkotučné mliečne výrobky s pridanými sterolmi, druhá skupina bola kontrolná.
Po šiestich týždňoch ľudia konzumujúci mliečne výrobky obohatené sterolmi zaznamenali zníženie celkového cholesterolu o 6,5 % a cholesterol LDL klesol o viac ako 10 %.
Majte ale na pamäti, že zvýšený príjem rastlinných sterolov kráča ruka v ruke s určitými rizikami. U ľudí nadmerne konzumujúcich tento typ tukov klesajú v krvi hladiny vitamínov rozpustných v tukoch, akými sú karotenoidy či vitamín E.
Pomôžu i vitamínové doplnky
Prísun fytosterolov bežnou stravou, respektíve diétou, nestačí. Iba ťažko možno dosiahnuť príjem potrebnej hladiny 0,8 g fytosterolov denne, čiže hladinu, ktorá pozitívne vplýva na udržanie optimálnej hladiny cholesterolu v krvi.
Riešením je potom užívanie vitamínových doplnkov.
Náš tip
Vegapure predstavuje doplnok stravy, ktorý napomáha starať sa o zdravú hladinu cholesterolu v krvi. Priaznivý účinok je dosiahnutý pri príjme 1,5 – 2,4 rastlinných sterolov denne.
Aj tento výživový doplnok máte užívať ako súčasť pestrej a vyváženej stravy, a to vrátane pravidelnej konzumácie ovocia a zeleniny pre udržanie dostatočnej hladiny karotenoidov.
Pacienti užívajúci lieky na zníženie cholesterolu by mali daný produkt brať pod lekárskym dohľadom.
Pripravte si arašidový krém
Skvelý arašidový krém s arašidovým maslom a banánom, ktorý si možno vychutnať samostatne, s ovocím, respektíve ho použiť ako plnku do torty či polevu na zákusky, určite splní svoj účel. Tento recept je stvorený pre všetkých milovníkov sladkého, no zdraviu prospešného jedla.
Kvalitné arašidové maslo (najlepšie bio, bez sladidiel, s podielom arašidov aspoň 90 %) má priaznivé účinky na zdravie. Je to potravina bohatá na (zdravé) tuky, je výborným zdrojom bielkovín a obsahuje vitamíny E, B1, B3, koenzým Q10, kyselinu listovú, horčík, draslík, zinok a fosfor.
Arašidové maslo je naozaj chutné, vyšľahané spolu s banánom a jogurtom tvorí lahodný, jemný a na jazyku rozplývajúci sa krém, ktorý si zamilujete. V prípade, že chcete v kréme navýšiť podiel bielkovín, môžete do neho pridať aj odmerku proteínového prášku.
Rastlinné steroly nestačia
Nezabudnite, že zníženie cholesterolu a eliminovanie rizík vyplývajúcich z vysokého príjmu tukov je podmienené komplexnejším prístupom.
Ten si vyžaduje postupnú zmenu stravovacích návykov, lepšiu technologickú úpravu jedla, zníženie príjmu živočíšnych tukov, tučného mäsa, údenín, zvýšenú konzumáciu zeleniny, ovocia a vlákniny, zabezpečenie primeraného príjmu rastlinných sterolov, redukciu hmotnosti i dostatok spánku, keďže ten sa podieľa na fungovaní organizmu ako celku. V neposlednom rade nezabudnite zaradiť do svojho života pravidelnú pohybovú aktivitu.
Zavrieť X