Bežecká sezóna začína! Na čo si dať pozor?
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Beh patrí k aktívnym formám relaxu, ktoré väčšina ľudí zaraďuje k príjemným voľnočasovým činnostiam. A niet divu. Hneď ako si prečítate o jeho účinkoch na ľudský organizmus, zamilujete si ho (zrejme) tiež. Hoci… i beh má svoje ALE.
S blížiacim sa jarným počasím stúpa odhodlanie ľudí tráviť voľné chvíle športom a urobiť niečo pre svoje zdravie. Pravidelný beh kráča ruka v ruke s množstvom výhod.
Behanie vám dodá pocit slobody, životného elánu a nepocítite pri ňom stereotyp, keďže miest, kde sa môžete venovať behu naplno, nájdete neúrekom.
Oblečenie vyberajte dôkladne
Ide o finančne nenáročný šport, ktorý sa však nezaobíde bez potrebnej, a nevyhnutné je dodať, kvalitnej výbavy. Bežecké oblečenie je absolútny základ. Prezradíme vám prečo.
Počas sparnejších dní rýchlo odvádza pot, dokonca môžete mať pocit, že vás ochladzuje a drží v suchu. V zime drží telo v teple a chráni ho pred silným vetrom.
Pri výbere materiálu sa majte na pozore a na bavlnu či organické materiály radšej zabudnite. Hoci sú príjemné na dotyk, v skutočnosti vám skôr uškodia. Bavlna nasaje veľké množstvo potu a môžete pocítiť chlad v oblasti krížov.
Dôsledkom chladu býva i nedostatočné prekrvenie organizmu a tým zníženie jeho výkonnosti. Odborníci odporúčajú siahnuť po flísových mikinách, zvoliť si plyš alebo kombináciu bavlny a umelých vlákien.
Na topánkach záleží
Topánky vyberajte aspoň o pol čísla väčšie. Prsty na nohách tak budú mať v ich špičke dostatok priestoru na pohyb pri zohnutí vo vyšliapnutí.
Samozrejmosťou by mali byť špeciálne ponožky s odvodom potu, kompresné ponožky zas stiahnu svalstvo a udržia ho napäté pri dopade nohy na zem.
Účinky behu
Za všetky prínosy pravidelného behania spomeňme:
- spomalenie procesu starnutia,
- zlepšenie imunity a kondície,
- zvýšenie sebavedomia a schopnosti sústrediť sa,
- zníženie hladiny cholesterolu,
- ochranu pred osteoporózou,
- schopnosť lepšie zvládať stres a prežívať intenzívne pocity šťastia.
Behom k štíhlejším krivkám
Pri behu dosiahnete aj spevnenie a vytvarovanie nôh, posilníte srdce a celkovú výdrž. Môžete ho vykonávať prakticky za každého počasia.
Počas behu spálite 900 – 1500 kalórií za hodinu, v závislosti od tempa a náročnosti trasy, ktorú si zvolíte. Behanie, ako forma aeróbneho cvičenia, preukázateľne redukuje tuk na bruchu a formuje pás.
Taktiež posilňuje gluteus maximus – veľký sedací sval. Jeho formovanie ešte znásobíte, ak do tréningu zaradíte pár šprintov a nejaký ten kopček. Beh posilňuje kĺby a kosti, čím ich chráni pred artrózou a osteoporózou.
Pozor na kĺby
Dôležitým faktorom zaťažovania bežcov, vrátane tých s absenciou zjavných ortopedických problémov, býva pohybový aparát (šľachy, kĺby, väzivá). Zvýšená záťaž spôsobuje zranenia kolenného kĺbu a achilovky.
V záujme eliminovania rizika poranení je preto potrebné pri plánovaní tréningu zohľadniť aj aktuálny stav pohybového aparátu. Toto pravidlo platí predovšetkým pre začínajúcich bežcov a ľudí s nadváhou.
Kĺby môžete vyživiť i v praxi overenými doplnkami výživy, ktoré odporúčajú i uznávaní odborníci. Skvelou voľbou je produkt MicroLactin.
Môže vás zaskočiť…
Napriek tomu, že sa beh teší čoraz väčšej obľube, a to i medzi ľuďmi v zrelšom veku, prekvapiť vás môže pár nepríjemností, ktoré s ním súvisia. Nasledujúce ťažkosti veru dôverne pozná každý, nielen začínajúci bežec či bežkyňa.
Únik moču
Únik moču pri behu býva označovaný aj ako stresová inkontinencia. U žien sa vyskytuje dokonca dvakrát častejšie v porovnaní s mužmi. Jeho príčinou je tlak na močový mechúr.
Účinným spôsobom, ako voči inkontinencii bojovať, je posilňovanie svalstva panvového dna. Lekár vám môže odporučiť aj pesar. Ten stimuluje činnosť močového mechúra a minimalizuje riziko úniku moču.
Výtok
Prekvapiť vás môže i zvýšená vlhkosť v intímnych partiách. Nadprodukcia pošvového výtoku je prirodzená, preto nemajte obavy. Fyzická záťaž totiž stupňuje vnútrobrušný tlak, ktorý je zodpovedný za intenzívnejší výtok. Pokiaľ je vám tento pocit nepríjemný, použite intímnu vložku.
Riziko kvasinkovej infekcie
Beh je pohybovou aktivitou, ktorú, pochopiteľne, sprevádza potenie. Potenie síce napomáha telu zbavovať sa škodlivých látok, no nepríjemnosti môže, paradoxne, i spôsobiť.
Reč je najmä o kvasinkovej infekcii. Tá vzniká následkom potenia sa a trenia stehien o seba. O dôvod viac, prečo investovať do kvalitného bežeckého oblečenia.
Akné
Už nejednu bežkyňu prekvapilo akné na pleciach a v hornej časti chrbta. Vzniká ako dôsledok potenia sa, upchatia pórov a trenia oblečenia o pokožku.
Výskyt akné možno zmierniť vhodným športovým odevom, osprchovaním sa a prezlečením do suchého odevu, ideálne hneď po docvičení.
Boľavé prsia
Starostlivosť o prsia patrí v rámci behu k tým kľúčovým. Kúpa kvalitnej športovej podprsenky s vysokými podpornými prvkami je základ, a to bez ohľadu na veľkosť poprsia. Cieľom je nájsť správnu rovnováhu medzi pohodlím a potrebnou podperou.
Odretá pokožka
Mnoho ľudí má v intímnej oblasti materské znamienka či iné kožné výrastky. Ženské genitálie sú náchylné na infekcie a povrchové ranky, ťažkosti môžu spôsobiť i zväčšené pysky.
Nepríjemným odreninám sa vyhnete nanášaním lubrikantov a mazív podporujúcich kĺzavé trenie, veľa športovcov uprednostňuje obyčajnú vazelínu.
Riziko úpalu
Bežci sú spravidla oveľa viac vystavení slnečnému žiareniu. Z tohto dôvodu je potrebné chrániť nekryté časti pokožky odolnými opaľovacími krémami s primeraným ochranným faktorom a nezabúdať ani na pokrývku hlavy.
Výživové doplnky pre beh bez bolesti
V tomto smere sa zvykne skloňovať termín chondroprotektíva. Ide o látky, ktoré majú charakter stavebných súčastí chrupaviek a do určitej miery sú schopné ich regenerovať. Najčastejšie sa užívajú vo forme tabletiek.
Glukosamín sulfát – Prirodzene sa vyskytuje v kĺbovej chrupavke a synoviálnej tekutine. Stimuluje bunky chrupavky k produkcii kolagénu a proteoglykánov. Glukosamín sulfát pomáha ukladať vápnik do kostí a urýchľuje regeneráciu chrupaviek. Predstavuje účinnú kĺbovú výživu a je jedným z najpopulárnejších doplnkov výživy na obnovu a regeneráciu kĺbov.
Chondroitín sulfát – Rovnako ako glukosamín sulfát, aj chondroitín je základný stavebný kameň pre regeneráciu chrupaviek a ďalších spojivových tkanív: kostí, väzív a šliach. Tým, že pôsobí osmoticky, zlepšuje pružnosť a výživu kĺbovej chrupavky. Redukuje bolesti kĺbov, zmierňuje zápaly a tlmí aktivitu enzýmov poškodzujúcich chrupavku.
Zavrieť X