Počúvajte svoju pečeň. Dá vám najavo, že nie je v poriadku
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Pokiaľ sa o svoju pečeň nestaráte, koledujete si o vážne zdravotné problémy. Čím všetkým jej škodíte a naopak, ako pečeni dopriať to, čo pre svoje správne fungovanie potrebuje?
Vedeli ste, že viac ako dve desiatky z celkového množstva päťsto rôznych funkcií pečene sú pre život človeka nevyhnutné?
Ako nám slúži pečeň?
Pečeň, ako najväčší orgán, sa podieľa na takmer všetkých kľúčových procesoch od metabolizmu až po obranyschopnosť či termoreguláciu organizmu. Medzi jej primárne funkcie patrí syntéza látok potrebných pre život vrátane plazmatických bielkovín. Pečeň taktiež participuje na:
- metabolizme sacharidov, tukov a aminokyselín,
- vytváraní hormónov, ktoré majú vplyv na hospodárenie tela s vodou a soľou,
- udržiavaní stáleho krvného tlaku,
- filtrácii škodlivín z tela von,
- likvidácii prebytočného cholesterolu,
- funguje tiež ako zásobáreň cenných látok – napríklad železa, glykogénu a vitamínov A, D, K i B12.
Týmto jej škodíme
Ak je náš organizmus zanesený škodlivinami a o svoje telo sa nestaráme, pečeň nedokáže fungovať naplno a dochádza k mnohým ťažkostiam. Čo ju v tom negatívnom smere ovplyvňuje najviac?
Alkohol
Nadmerná konzumácia alkoholických nápojov vedie až k chronickému zápalu pečene alebo tzv. cirhóze. Tá sa prejavuje napríklad horúčkami, stvrdnutím brušnej steny alebo žltkastou farbou pokožky.
Fajčenie
Jednou z funkcií pečene je detoxikácia nikotínu. Ak ste fajčiari, snažte sa tento zlozvyk eliminovať, ideálne zbaviť sa ho úplne. To isté platí aj o pasívnom fajčení, ktoré predstavuje totožnú záťaž na pečeň.
Užívanie liekov
Pečeň býva zaťažovaná aj užívaním liekov. Ak musíte pravidelne užívať určité medikamenty, samozrejme, dodržiavajte pokyny lekárov. No prestaňte siahať povedzme po analgetikách pri každom pichnutí v boku.
Nepostačujúci pitný režim
Pozor si dajte aj na pitný režim. Ten by mal byť dostatočný a pozostávať najmä z pitnej vody. Pitný režim možno obohatiť o minerálne vody či kvalitné zeleninové a ovocné džúsy.
Na tieto jedlá pozor
Dostávame sa aj k jedlu. Pečeni rozhodne neprospievajú presolené, tučné a mastné jedlá, ďalej vyprážané, pečené pokrmy, biely cukor, údeniny, plnotučné mliečne výrobky.
Pozor si dajte aj na silne korenené jedlá či instantné potraviny (chemicky upravované).
Nevhodné je kysnuté pšeničné pečivo, presolené pochutiny a pod. Podaktorí odborníci tvrdia, že pečeň zaťažuje i častá konzumácia hovädzieho mäsa.
Priťažia jej i ďalšie faktory
Spektrum ochorení pečene je široké. Môže ísť o akútne alebo chronické zápaly – hepatitídy. Častou pečeňovou chorobou je steatóza (stukovatenie).
Medzi najvážnejšie ochorenia však patrí chronický zápal, čiže cirhóza pečene, napríklad u pacientov s hepatitídou C alebo alkoholikov. Pri tejto chorobe nastáva zlyhanie pečene a je nutná jej transplantácia.
Alkohol je jednou z najčastejších príčin choroby pečene vo vyspelých štátoch. Úmrtnosť na pečeňovú cirhózu priamo súvisí so spotrebou alkoholu.
Poškodenie nie je determinované druhom alkoholu, ale záleží iba na množstve „čistého etanolu“ v ňom obsiahnutom.
U mužov je za bezpečnú hranicu považovaná konzumácia maximálne 30 g čistého etanolu za deň, u žien je táto hranica nižšia – asi 20 g.
Medzi ochorenia pečene patria aj nádorové choroby. Z nich častý býva hepatocelulárny karcinóm. Pečeň neraz zasiahnu autoimunitné procesy.
Obzvlášť závažné je toxické poškodenie pečene (otrava hubami, chemikáliami alebo napríklad predávkovanie liekmi).
Poškodenie pečene môže vzniknúť aj v nadväznosti na niektoré metabolické poruchy, ako je porucha metabolizmu železa alebo zvýšené ukladanie medi. Dané poruchy sa dotýkajú organizmu ako celku.
Príznaky, ktoré nepodceňujte
K prvým prejavom, že niečo nie je v poriadku, patria únava a malátnosť. Tie človek pociťuje napriek dostatku spánku a ochromiť ho môžu už krátko po prebudení. A čo ďalšie symptómy?
- Často sa potom vyskytuje nočná nespavosť, hlavne medzi 23. a 3. hodinou ráno. To je doba, keď žlčník a pečeň pracujú najviac.
- Poruchy pečene sa môžu prejavovať aj bolesťou brucha, zadržiavaním vody, nadúvaním, tmavým močom a svetlou stolicou, neskôr zažltnutím očného bielka a vypadávaním telesného ochlpenia.
- Pečeň odstraňuje staré červené krvinky, podľa toho je potom sfarbenie stolice hnedé. Ak zbledne, znamená to, že v pečeni niečo nie je v poriadku.
Čo možno pre svoju pečeň urobiť?
Odpoveď na túto otázku je jednoduchá – žiť zdravo. Poďme sa ale pozrieť na konkrétne potraviny a produkty s blahodarným účinkom na činnosť pečene. Mimochodom, najlepšia doba na jarnú očistu je od 15. februára do 15. mája.
Tipy pre zdravú pečeň:
- Vyhýbajte sa potravinám plným konzervantov, farbív a pridaných cukrov.
- Vypite aspoň 8 pohárov vody denne.
- Jedzte veľa zeleniny. Najmä listovej s výraznou zelenou farbou. Nezabúdajte ani na kvasenú zeleninu s obsahom vitamínu B.
- Uvarte si čaj. Výborná je očista zázvorovým čajom s medom a citrónom.
- Pečeň a žlčník skvele prečisťuje panenský olivový olej. Doprajte si lyžičku každé ráno, doplnenú citrónovou alebo limetkovou šťavou.
- Nezabúdajte na pravidelný oddych a pokoj.
Zelenina vhodná na očistu vnútorných orgánov
- akákoľvek listová zelenina (šalát, špenát)
- koreňová (mrkva, zeler, repa)
- hlúbová (karfiol, kel, brokolica, kapusta – i kvasená)
- cibuľová (cesnak, cibuľa, pór)
- artičoky
Bylinky a koreniny
- pestrec mariánsky
- jarné bylinky (púpavové a žihľavové lístky)
- rozmarín a tymian
- kurkuma
- nopál
Pestrec mariánsky
Ak hľadáte prírodný prostriedok na ochranu a regeneráciu pečene, potom si určite zamilujete úžasnú bylinku – Pestrec mariánsky.
Jeho účinná látka silymarín chráni pečeň, má regeneračné a antioxidačné účinky. Skúsenosti užívateľov, ktorý sa na jeho blahodarné účinky spoliehajú už roky, sú tou najlepšou referenciou. Pestrec mariánsky, známy tiež ako Ostropestrec mariánsky totiž:
- napomáha aj pri problémoch s trávením,
- znižuje cholesterol a reguluje hladinu cukru v krvi,
- výťažok z neho patrí medzi najlepšie antioxidanty, preto sa využíva aj na podporu napríklad pri chemoterapii.
Vďaka tomu, že rastlina je bohatá aj na nenasýtené mastné kyseliny, pomáha pravidelné a správne užívanie Pestreca lepšie do tela vstrebať viaceré minerály a vitamíny. Samozrejme, Pestrec je dôležitý aj pre erekciu a potenciu, keďže zabezpečuje lepšie prekrvenie pohlavných orgánov.
Ďalšie potraviny, ktoré pomáhajú
- vnútornosti
- ryby
- ľanové semienka
- morské riasy a aj sladkovodné
Choroby pečene odhalia aj pečeňové testy
Keďže pečeň vykonáva mnoho funkcií, môže vytvárať chemické látky, ktoré sa dostanú do krvného riečiska a žlče. Rôzne poruchy pečene tak menia krvnú hladinu týchto látok.
Niektoré z nich môžu byť namerané zo vzoriek krvi. Podaktoré testy, ktoré sa bežne vykonávajú zo vzorky krvi, sa nazývajú pečeňovými testami.
Medzi ďalšie používané testy patria pečeňová biopsia, ultrazvukové skenovanie a ďalšie typy skenovania. Tieto testy môžu byť potrebné na objasnenie príčiny ochorenia pečene, alebo pri sledovaní pokroku ich liečby.
Pre koho sú určené?
Ako uvádza portál www.npz.sk, pečeňové testy sú potrebné u všetkých rizikových skupín pacientov. Ide o pacientov:
- s možným profesionálnym kontaktom s vírusmi hepatitíd (pracovníci v zdravotníctve, terénni sociálni pracovníci),
- s rizikovým správaním vzhľadom na infekciu krvou prenosnými vírusmi (jedinci s tetovaním, piercingom, promiskuitní jedinci),
- užívajúcich lieky alebo podobné látky poškodzujúce pečeň – napr. alkohol alebo drogy,
- trpiacich dlhodobou (mesiace až roky) a nevysvetliteľnou únavou.
Pečeňové (hepatálne) testy čiastočne odrážajú stupeň poškodenia pečeňového tkaniva. Umožňujú tak zachytiť choroby pečene v počiatočných štádiách.
Vykonanie príslušných, predovšetkým režimových a diétnych opatrení i správne nastavená liečba môžu viesť u časti pacientov k vyliečeniu, u iných k zlepšeniu alebo k zastaveniu pokračovania v poškodzovaní pečene.
Zavrieť X