Najlepšia výživa pre kĺby: Chondroitín a Glukosamín
(Zdroj foto: Shutterstock.com)
V dnešnej dobe trpíme bolesťami kĺbov bez ohľadu na vek. Domnienka, že kĺby trápia iba ľudí po päťdesiatke, už dávno neplatí. Tomuto problému čelia i mladšie osoby, športovcov nevynímajúc.
Počet ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesti pohybového aparátu, každým rokom stúpa. Niet divu, veď sedavé zamestnanie či nové technológie sa v značnej miere podieľajú na našich fyzických danostiach.
Pocit stuhnutosti, bolesť pri chôdzi, nesprávne držanie tela či oslabené svalstvo môžu byť dôvodom, prečo zvykneme siahať po chondroprotektívach.
Tento komplikovaný názov v sebe ukrýva veľmi populárnu liečbu s minimálnymi komplikáciami, založenú na doplnkovej kĺbovej a chrupavkovej výžive.
Prečo je kĺbová výživa dôležitá?
Za to, že sa hýbeme, športujeme a premiestňujeme, kamkoľvek sa nám žiada, vďačíme aj kĺbom. Pribúdajúci vek i zvýšená záťaž ich však rokmi opotrebovávajú – kĺby postupne strácajú svoju prirodzenú silu a pružnosť.
V kĺbových chrupavkách nenájdeme žiadne cievy ani nervy. Pozostávajú z hustej medzibunkovej hmoty, s roztrúsenými a vysoko špecializovanými bunkami, zvanými chondrocyty.
Dostatočný pohyb a primeraná záťaž sú tak pre udržanie fungujúceho metabolizmu a funkcie kĺbových chrupaviek kľúčové veci.
Vhodná strava pre kĺby
Možno už viete, že podaktoré potraviny vplývajú na správnu funkciu kĺbov. K odporúčaným pokrmom a surovinám, ktoré zabezpečujú optimálnu výživu kĺbov, patria mastné ryby, vnútornosti (hlavne pečienka) a potraviny s vysokým obsahom vitamínu D.
Väčšina ľudí netrpí nedostatkom vitamínu D. Ten sa obvykle vyskytuje u ľudí, ktorí na priamom slnku trávia menej ako 15 minút denne. Slnečné lúče totiž spúšťajú jeho produkciu v ľudskej pokožke. Veľkú službu urobia aj:
- nízkotučné mliečne výrobky,
- potraviny s vysokým obsahom vápnika,
- ovocie,
- zelenina (najmä strukoviny),
- orechy.
Netreba zabúdať ani na tmavozelenú listovú zeleninu a ďalšie potraviny s vysokým obsahom vitamínu K. Niektoré štúdie ukázali, že ľudia s vysokou hladinou vitamínu K majú nižšie riziko zlomeniny bedrového kĺbu, vyššiu hustotu kostí a strácajú menej vápnika pri močení.
Výživové doplnky pre kosti
V tomto smere sa dlhodobo skloňuje termín „chondroprotektíva“. Ide o látky, ktoré majú charakter stavebných súčastí chrupaviek. Do určitej miery dokážu regenerovať chrupavky v kĺboch. Najčastejšie sa užívajú vo forme tabletiek.
Účinnejšou, i keď menej obľúbenou metódou, je injekčná aplikácia priamo do postihnutého kĺbu. Po chondroprotektívach siahajú nielen pacienti s dlhodobými problémami s kĺbmi, ale aj ľudia s nadváhou a zotavujúci sa po vážnom zranení končatín, obľubujú ich športovci.
Hoci chondroprotektíva dostanete v lekárni bez lekárskeho predpisu, skúsený odborník vám pomôže vybrať z rozsiahlej ponuky tie najlepšie pre vás. Najznámejšie chondroprotektíva sú Glukosamín sulfát a Chondroitín sulfát.
Glukosamín sulfát
Prirodzene sa vyskytuje v kĺbovej chrupavke a synoviálnej tekutine. Priaznivo ovplyvňuje rovnováhu metabolických dejov v chrupavke, stimuluje bunky chrupavky k produkcii kolagénu a proteoglykánov.
Glukosamín sulfát pomáha ukladať vápnik do kostí a napomáha regenerácii chrupaviek. Tým zlepšuje pohyblivosť kĺbov, zmierňuje bolesti aj zápalové procesy.
Výživový doplnok je vhodný predovšetkým pri prevencii artrózy, či ako efektívna kĺbova výživa. Ide o jeden z najpopulárnejších doplnkov výživy na obnovu a regeneráciu kĺbov vôbec.
Výživový doplnok glukosamín sulfát nemá žiadne škodlivé vedľajšie účinky, ale zato výborne slúži ako prevencia pri dne, pri zápaloch šliach a kĺbov, i pri svalových bolestiach.
Chondroitín sulfát
Takisto ako glukosamín sulfát, aj chondroitín je základný stavebný kameň pre regeneráciu chrupaviek a iných spojivových tkanív – kostí, väzív a šliach. Tým, že pôsobí osmoticky (zadržiava vodu), zlepšuje pružnosť a výživu kĺbovej chrupavky.
Okrem toho pôsobí protizápalovo, redukuje bolesti kĺbov a tlmí aktivitu enzýmov, ktoré poškodzujú chrupavku, keďže znižuje potrebu užívania antireumatík a analgetík. Obzvlášť vhodný je pre seniorov, fyzicky pracujúcich ľudí a športovcov.
Priaznivo pôsobí aj proti bolestiam a zápalom pri artróze kĺbov. Jeho efekt sa dostaví až po dlhšom užívaní, spravidla po 4 až 6 týždňoch, no pretrvá ešte nejaký čas po doužívaní.
Tipy na záver
Nezabudnite, že k zdraviu vašich kĺbov výrazne prispievate vlastnými návykmi. Svoje, samozrejme, zohráva rodinná anamnéza, črevné problémy, prípadne ochorenia cievneho systému.
Pýtate sa, čo môžete pre zdravie svojich kĺbov urobiť vy?
- Dodržiavajte dostatočný pitný režim.
- Jedzte všetko, čo je bohaté na minerály, vitamíny a stopové prvky. Nebojte sa ani výživových doplnkov, špeciálne vyvinutých na tento účel.
- Bez selénu a kolagénu sa v neskoršom veku nezaobídete. Selén získate vďaka obilninám, vajciam, celozrnným potravinám a mäkkýšom. Kolagén je základnou stavebnou látkou chrupaviek a kostí, jeho dostatok je pre zdravé kĺby smerodajný. Nájdete ho napríklad v huspenine či hovädzom vývare.
- Venujte sa fyzickým aktivitám. Aj rýchla chôdza priaznivo ovplyvňuje transport živín do kĺbovej chrupavky.
- Udržiavajte si normálnu hmotnosť. Hodnoty BMI nad 25 nadmerne zaťažujú kĺby.