Laktobacily pre deti podporujú trávenie a imunitu
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Laktobacily sa starajú o zdravie čriev. Choroba, stres, antibiotiká, ale aj „obyčajná“ zmena prostredia. To všetko sú faktory, ktoré dávajú prospešným baktériám v ľudskom tele poriadne zabrať a neraz vyústia do vážnejších problémov.
Našťastie, ide o ľahko riešiteľný problém. Stačí baktérie znovu doplniť. Baktérie mliečneho kvasenia, teda probiotiká alebo laktobacily nájdeme hneď v niekoľkých variantoch, pričom výrobcovia myslia aj na tých najmenších.
Laktobacily patria medzi živé organizmy, ktoré sa vyskytujú v tráviacom trakte dieťaťa. Laktobacily určené pre deti zvyšujú detskú imunitu a odborníci odporúčajú užívať ich najmä v období chrípok na dennej báze.
Probiotiká u dojčených detí
Dojčené dieťa dostáva probiotiká prirodzene, vďaka materskému mliečku. V prípade, že mamička z individuálnych dôvodov dieťa nemôže dojčiť, na trhu dostať kúpiť tiež umelú dojčenskú výživu obohatenú o probiotiká.
Črevné prostredie u bábätiek býva osídlené už po pôrode, a pokiaľ nie je ich črevná mikroflóra v rovnováhe, dieťatko dokáže veru riadne potrápiť. V dôsledku toho trpí napríklad dojčenskými kolikami či plynatosťou.
Laktobacily pre deti
Probiotiká sú teda prospešné baktérie, prirodzene sa nachádzajúce v našom tele. Dopĺňajú a podporujú nárast tzv. priateľských baktérií a naopak, pomáhajú bojovať s tými nepriateľskými.
Sú dôležité pre zdravý tráviaci systém dospelých ľudí a detí v každom veku. Narušená mikroflóra je totiž ideálnym prostredím pre škodlivé baktérie. Tie sa dokážu množiť obrovskou rýchlosťou, preto im správnym výberom laktobacilov nedajte šancu!
U starších detí býva črevné prostredie zas často narušené užívaním antibiotík, čo má negatívny vplyv na celý imunitný systém. Niekedy sa im, žiaľ, nevyhneme.
Viete správne načasovať antibiotiká?
Antibiotiká neúčinkujú na vírusové ochorenia typu nádcha, kašeľ a chrípka. No spoľahlivo zaberajú na bakteriálne infekcie, predovšetkým angínu.
Súčasne so škodlivými baktériami ale likvidujú aj tie užitočné, čím ohrozujú bakteriálnu rovnováhu tráviacej sústavy a vedia spôsobiť črevné ťažkosti.
Riziko poškodenia zdravej črevnej mikroflóry možno aj u detí znížiť užívaním telu prospešných probiotík.
Ideálne je, ak laktobacily nasadíme na začiatku antibiotickej liečby. No pozor! Určite nie spôsobom, že ich prehltneme bezprostredne po užití lieku. Antibiotiká by priateľské baktérie okamžite vyhubili.
Optimálne je, ak prospešné baktérie dodáme telu približne v dvoch tretinách intervalu medzi dávkami antibiotík. To znamená: Ak vy alebo vaše dieťa užívate antibiotiká po dvanástich hodinách, probiotické baktérie je vhodné podať osem hodín po užití lieku.
Užitočné baktérie potom dodávajte telu po celý čas choroby a aj istú dobu po nej. Po skončení antibiotickej liečby obnova zdravej črevnej mikroflóry trvá niekoľko týždňov. A iba zdravá črevná mikroflóra úspešne odoláva infekciám. Kým nie je stabilizovaná, organizmus býva značne oslabený a ťažšie čelí ďalším ochoreniam.
Dbať na zdravie čriev sa oplatí
K najčastejším nežiaducim účinkom antibiotickej liečby patria, a to pre narušenie bakteriálnej črevnej rovnováhy, hnačky. Tie mikroflóru ešte ďalej poškodzujú.
U detí užívajúcich antibiotiká je z dôvodu možnej dehydratácie obzvlášť dôležité sa o črevá starať. Vhodná je mliečna baktéria Lactobacillus reuteri Protectis, čiže probiotikum pôvodne izolované z materského mlieka. Okrem toho produkuje reuterin, unikátnu látku s antimikrobiálnym účinkom.
Prečo je zdravá mikroflóra dôležitá?
Je to jednoduché. Vyvážená mikroflóra zažívacieho traktu podporuje správne trávenie, pomáha v boji s infekciami a ochraňuje telo pred toxínmi.
Detský tráviaci systém sa líši od dospelého, preto je dôležité siahnuť po prípravkoch zameraných na konkrétnu vekovú skupinu.
Na trhu dostať kúpiť preparáty vo forme kvapiek i vrecúšok, ktoré sa ľahko miešajú vo vode. Starším deťom možno podávať žuvacie tabletky alebo pastilky v rôznych lákavých príchutiach.
Kedy a prečo užívať laktobacily?
Probiotiká sú prospešné nielen pre zdravé trávenie, keďže bezproblémové zažívanie a metabolizmus docielite aj dôsledným dodržiavaním ďalších odporúčaní:
- dôležitý je dostatočný príjem vlákniny v strave
- nevyhnutná je hydratácia a pravidelný prísun tekutín po celý deň (najvhodnejšia je čistá voda)
- vyhnite sa priemyselne spracovaným a vyprážaným potravinám
- motivujte deti k pravidelnému pohybu
- pomáha tiež režim, pravidelná strava v menšom množstve, dostatok spánku a času na odpočinok
Laktobacily ako prevencia atopického ekzému
Atopický ekzém je celosvetovo rozšírené ochorenie, postihujúce ako dospelých, tak i deti. Nepríjemne svrbí a človeka obmedzuje v každodenných aktivitách. Atopický ekzém sa spravidla začína objavovať už v dojčenskom veku.
Šancu na výskyt atopického ekzému možno znížiť užívaním laktobacilov počas tehotenstva a dojčenia. Tie svojím účinkom eliminujú škodlivé mikroorganizmy, ktoré by za istých okolností mohli škodiť nášmu zdraviu. Tým, že obsadia tráviaci trakt, pomáhajú udržať rovnováhu črevnej mikroflóry, čo je dôležité pre obranyschopnosť proti infekciám rôzneho druhu, atopický ekzém nevynímajúc.
Laktobacily ale neostávajú len v črevách. Vedci uvádzajú, že z čriev putujú ďalej tráviacim traktom. Okrem základného využitia odborníci skúmajú i možnosť využitia niektorých kmeňov z druhu Lactobacillus rhamnosus v rôznych oblastiach, ako je už zmienená možnosť zníženia výskytu atopickej dermatitídy, rotavírusovej infekcie dýchacích ciest a doplnok liečby infekcií močových ciest.
Výskumy hovoria jasnou rečou
Mnohými štúdiami bolo dokázané, že užívanie probiotík v tehotenstve a počas dojčenia môže znížiť riziko výskytu alergií u detí. Štúdia z roku 2012 ukázala, že konkrétne druh Lactobacillus rhamnosus HN001 znižuje riziko výskytu atopického ekzému u dieťaťa o 44 %, ak ho matka užívala počas tehotenstva a dojčenia. Doposiaľ sa preukázalo, že alergia sa nerozvinula do šiesteho roku života sledovaných detí.
Vedeli ste, že…?
V roku 2015 Svetová alergologická organizácia odporučila užívať probiotiká v prevencii vzniku atopického ekzému u tehotných žien s vysokým rizikom, že ich dieťa bude alergické.
Dá sa vôbec spoznať, aký predpoklad výskytu atopického ekzému bábätku hrozí? Bolo preukázané, že riziko vzniku alergie u dieťaťa, kde sú obaja rodičia zdraví, je 5 – 15 %.
Ak má ekzém jeden z rodičov, riziko rozvinutia alergie narastá na 20 – 40 %. Pokiaľ majú obaja rodičia ekzém, riziko výskytu alergie u dieťaťa predstavuje 60 – 80 %.
Zavrieť X