Návyky, ktoré nám škodia – 1. časť
Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá a napomáha vášmu zdraviu. Dnes vám však neprinesieme čo pomáha, ale naopak. Prinášame vám podľa odborníkov časté zvyky, ktoré vášmu zdraviu nenápadne ubližujú. Myslíme si, že je to zaujímavé čítanie, ale je toho pomerne dosť, tak to rozdelíme na 2 časti. Dnes prinášame 1. časť.
Slúchadlá
Najhoršie sú tie do uší, tým že sa vsúvajú priamo na okraj zvukovodu, vyvíjajú veľký akustický tlak priamo na bubienok a ďalšie citlivé časti, čo teda sluchu rozhodne neprospieva. Lepšie je zvoliť také, ktoré sa nasadzujú cez hlavu.
Noha cez nohu
Sadnete si v práci a automaticky prehodíte nohu cez nohu, idete po práci do kina a sedíte rovnako. Privolávate si problémy. Pri prekrížení nôh zaťažuje človek viac jednu stranu panvy, dochádza k jej zošikmeniu a vzniku skoliózy chrbtice.
Časté čistenie uší
Myslíte si, ako krásne sa o svoje uši staráte, keď ich čistíte dvakrát denne vatovou tyčinkou? Omyl. Horlivým a nesprávnym čistením uší si môžete ublížiť. Tyčinky, ktoré bežne kúpite v obchode, sú totiž príliš široké a maz si nimi môžete zastrčiť hlboko do ucha.
“Najlepšie je použiť len papierovú vreckovku a ňou si ucho jemne očistiť. Ucho má totiž viac-menej samočistiacu funkciu. Maz sa v zvukovode prirodzene pohybuje smerom von,” hovorí doktorka Jitka Vydrová z pražského Hlasového a sluchového centra.
Časté sprchovanie
Mnohí ľudia v chorobnom strachu, že by nemuseli byť vždy cítiť čistotou a sviežosťou, radšej pri každej príležitosti skočia do sprchy.
“Sprcha dvakrát denne nie je ideálna nikdy a je úplne nevhodná u ekzémovej a suchej citlivej kože,” vraví doktorka Lenka Faltová z Dermatologického centra v Boru. Časté sprchovanie totiž pokožku príliš vysušuje.
V prípade, že pracujete v prostredí, po ktorom si skrátka sprchu dať musíte, zabudnite na polhodinové postávanie pod vodou a sprchou skôr len prebehnite. Kúpeľ si doprajte len výnimočne.
Zbavovanie sa chĺpkov v nose
Prostredníctvom nosného ochlpenia sú dýchacie cesty chránené pred vdýchnutím špiny a infekcie zo vzduchu. Chĺpky teda fungujú ako filter. Ich trvalé odstránenie môže byť veľmi nebezpečné a lekári to neodporúčajú.
Poznáte ďalšie návyky, ktoré vám škodia? Napíšte nám do komentárov.