Rebarbora: Kráľovná jarných rastlín
(Zdroj foto: Adobestock.com)
Rebarbora je vďaka množstvu cenných látok nevyhnutnou súčasťou zdravého jedálnička. Jej udomácňovanie v našich kuchyniach je ešte aj dnes iba pozvoľné.
Kým arabské národy poznali pozitívne účinky rebarbory už v dávnejších časoch, u nás si ju vychutnávame zhruba od konca 18. storočia.
Rebarboru spoznáte pomerne jednoducho. Charakterizujú ju tvrdé výhonky v odtieňoch zelenej a červenej i bujaré lístie. Hoci bola v minulosti považovaná za ovocie chudobných, v skutočnosti ide o jarnú zeleninu.
Rebarbora ako zásobáreň zdravia
Rebarbora je oprávnene označovaná za jednu z najzdravších plodín sveta. Tepelnou úpravou ale stráca veľa vitamínov, preto si ju doprajte hlavne v surovom stave.
Pre vysoký podiel vlákniny eliminuje problémy so zápchou a podporuje činnosť čriev.
Vďaka draslíku pomáha pri detoxikácii a odvodnení organizmu. Nadpriemer vápnika zas ocenia ženy v období menopauzy. To však nie je všetko. Rebarbora taktiež:
- podporuje krvotvorbu,
- znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu,
- chráni srdce a cievy,
- pozitívne vplýva na nervovú činnosť,
- zvyšuje koncentráciu,
- má priaznivý vplyv na nechty, pokožku i vlasy,
- posilňuje kosti a zuby,
- listy rebarbory sa osvedčili pri liečbe popálenín.
Zdroj foto: Adobestock.com
Dôležité fakty a upozornenia
Pre vysoký obsah kyseliny šťaveľovej sa rebarbora odporúča konzumovať v kombinácii s mliečnymi výrobkami.
Kyslú chuť rebarbory spôsobujú najmä kyselina jablčná a šťaveľová. Rebarbora pestovaná v tme je menej kyslá než ostatné druhy. Vďaka kyslej chuti je skvelou prísadou do marmelád, múčnikov a ďalších pokrmov.
Mnohí ľudia prisudzujú kyslú chuť rebarbory vysokému obsahu vitamínu C. Paradoxne, rebarbora takmer žiadne „céčko“ neobsahuje.
Vďaka výraznej chuti ju škodcovia napádajú iba minimálne, preto nevyžaduje žiadnu extra ochranu.
Ak vás trápia obličkové kamene či ochorenia obličiek, rebarbore sa radšej úplne vyhnite.
Rebarbora má tri pravidlá na prípravu
Pokiaľ pri úprave rebarbory dodržiavate jednoduché pravidlá, žiadnych ťažkostí sa obávať nemusíte. Ktoré sú to?
- Konzumujte výlučne stonky rastliny. Najlepšie, keď sú celkom mladé, jemné. Tmavočervené až bordové bývajú sladšie, zelené a žlté kyslejšie. Tie umyte, sparte horúcou vodou, ošúpte škrabkou, a až následne ich ďalej spracujte. Čím je rebarbora staršia, tým viac kyseliny obsahuje.
- Jedzte iba rebarboru zozbieranú do konca júna. Veď i známa pranostika hovorí, že posledná rebarbora sa zbiera na sviatok svätého Jána, teda 24. júna.
- O rebarbore sa povráva, že odvápňuje kosti. Ako sme už spomínali, preto si spolu s rebarborou doprajte i mliečne výrobky.
Zdroj foto: Adobestock.com
Rebarbora je osvedčenou zbraňou proti zápche
Ak trpíte zápchou, potrebujete čo najrýchlejšiu úľavu. Rebarbora účinkuje ako mierne preháňadlo, stimuluje svaly k práci, aby vytláčali odpad z hrubého čreva.
Každá vetvička rebarbory má približne gram nerozpustnej vlákniny. V rebarbore nájdeme i látku s názvom Sennozid A. Tá pôsobí v tele ako laxatívum. Sennozidy sú bežnou súčasťou prírodných laxatív.
Rebarbora nielen ako prísada do jedál
Rebarboru pripravte na sladko do koláča, na slano do šalátu či omáčky alebo ju uchovajte na neskôr zavarením, prípadne zmrazením.
Na sladko
V sezóne z rebarbory upečte koláč so sladkou posýpkou či tvarohové knedle. Do ich náplne zmiešajte rebarboru s jahodami. Cukrom nešetrite, lebo jahody potlačia kyslú chuť rebarbory.
Na slano
Vynikajúcu zálievku ku grilovanému mäsu alebo vyzretým syrom pripravíte, ak rozmixujete kúsky do mäkka uvarenej rebarbory ochutené soľou, korením, čili a cesnakom. Takáto pikantne kyslá chuť výborne doplní paštéty a šaláty.
Oceníte ju aj pri chudnutí
Aj u rebarbory sa možno spoľahnúť na príjem minimálneho počtu kalórií. Keďže človeka zároveň zasýti, je vhodnou potravinou počas redukčných diét. Spoľahlivo naštartuje metabolizmus, čo oceníte pri snahe zbaviť sa prebytočných kilogramov.
Tip pre blondínky
Blondínky uvítajú rebarboru aj v kúpeľni. Do pol litra vody pridajte tri lyžice koreňa rebarbory a povarte zhruba pätnásť minút. Nechajte zmes lúhovať do ďalšieho dňa a potom si vývarom opláchnite vlasy. Tie tak získajú krásnu, medovú farbu.
Čistiaci prostriedok do domácnosti
Rebarbora sa v praxi osvedčila aj ako prírodný upratovací prostriedok. Vývar z jej listov efektívne odstraňuje kuchynskú mastnotu.